logo
DSV
DSV
UA
banner-item

Базові правила вирощування сої

Соя – культура із найбільшим вмістом білку в насінні. Адже вже навіть за врожайності 2т/га та вмісті білку на рівні 40% це еквівалентно 10 тонам кукурудзи з 8-відсотковим вмістом білку в зерні.

Попередники для сої. Кращими попередниками для сої є культури, які не мають спільних хвороб - озимі та ярі зернові культури, кукурудза на зерно та силос. Значно гіршими є бобові та соняшник. Причиною є поганий фітосанітарний стан ґрунту(спільні хвороби) та низькі запаси вологи в метровому шарі ґрунту після даних культур.

Із економічної точки зору сою найкраще вирощувати 1 рік на одному і тому ж полі уникаючи повторних посівів, адже висіваючи озимі зернові культури, кукурудзу чи соняшник ми отримаємо значно більшу прибавку врожаю і відповідно більшу економічну ефективність з 1 га.

Також соєю найкраще розірвати повторні посіви кукурудзи, які в умовах України часто трапляються протягом 3-4 років. Рекомендовано після сої сіяти озиму пшеницю, а наступною культурою – озимий ріпак. Таким чином досягається найбільш оптимальна та ефективна ланка сівозміни.

Стосовно конвеєру посіву розпочинаємо сіяти із більш пізніх сортів і завершуємо ранніми. Адже вважається, що для збалансованого розвитку соя повинна зацвісти до настання третьої декади червня.

Збільшення ширини міжряддя при посіві культури –прямо пропорційне зменшенню густоти. В ідеалі відстань між насінинами в рядку повинна становити не менше 5 см. У такому випадку отримаємо рівномірний розвиток рослин із максимальною продуктивністю.

Пошкодження листового апарату до початку цвітіння має мінімальний вплив на врожайність. Щодо позакореневого підживлення амінокислотами та мікроелементами, то його рекомендується проводити у момент утворення генеративних органів, оскільки відсоток зав’язування бобів складає всього до 30% і на цьому етапі важливо підтримати рослину.

Завдяки симбіозу соя в значній мірі здатна забезпечити власні потреби в азоті, проте близько 30% від загальної потреби рекомендується внести із добривами. Також важливо зазначити, що активне заселення кореневої системи бульбочковими бактеріями відбувається при достатньому зволоженні посівного шару ґрунту і може спостерігатись як у фазу примордіальних листків так і у фазі 5 трійчастих.

Колір насіння напряму залежить від густоти на час збирання. Зріджені посіви зазвичай мають найбільший прояв пігментації, яку також часто помилково ідентифікують як ефект від ураження вірусами.

Для ефективного гербіцидного захисту посівів сої, особливо проти лободи білої, з використанням препаратів на основі діючої речовини бентазону потрібно пам’ятати, що внесення рекомендується проводити за умов активного сонячного освітлення. Також рекомендовано сумісне внесення в баковій суміші із системними препаратами партнерами, адже у бур’янів часто спостерігається явище резистентності до гербіцидів.


Інші новини

Всі новини